logo
Çağrı Merkezi;
0555 009 0707
Çağrı Merkezi;
0545 579 0707

Su Kaçağı

                                       Su Kaçağı Tespit Etmek

 

            Evlerimizdeki su tesisatlarında meydana gelen sorunlar arasında tesisatlarda meydana gelen su kaçakları da vardır. Eskiyen tesisatlarda çok sık rastlanan su kaçakları başımıza büyük problemler açmaktadır. Kaçıran tesisat evimizin, komşumuzun zemin veya tavanlarına da maddi hasarlara yol açmaktadır. Bu yüzden su kaçağı görüldüğünde hızlı bir şekilde müdahale etmek gereklidir. Maalesef diğer tesisat problemi olan tıkanıklik acma gibi bizim müdahale edebileceğimiz bir durum değildir. Kesinlikle işi bilen bir su tesisatçısı ile irtibata geçmemiz gerekir.

 

            Kaçak su tesisatlarında arıza tespiti çok önemlidir. Kaçak olan bölüm nokta atışıyla bulunmalıdır. Çünkü tamiratı için ilgili bölgeyi kırmak gerekeceğinden, hatalı yapılan tespitler iş yükü yanında bulunan bölgenin estetiğini de bozacaktır. Bundan olayı kaçak tespitinde ileri teknik kullanan firmalar ile çalışmakta fayda vardır.

 

            Kaçak su tespiti yapılırken, tıpkı lavabo acma işlemindeki gibi özel araçlar ve kamera sistemi kullanılmaktadır. Fakat kaçak su tespiti için ilave bir kaç özel araçta vardır. Kısaca bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse; ses dinleme cihazı, suyun akışında verdiği akustik hassas aletlerle dinlenerek, kaçak tespiti yapılmasını sağlar. Su kaçağı tesisata salınan özel kamera ile de tespit edilebilmektedir. Bu yöntem oldukça etkilidir. Diğer ileri bir teknoloji bir teknik ise termal kamera yöntemidir. Su sıcak su tesisatlarında kullanılan termal kamera, ortamın ısısına göre sıcak bölgeleri kırmızı, soğuk bölgeleri mavi göstererek hassas bir kaçak tespiti yapar.