logo
Çağrı Merkezi;
0555 009 0707
Çağrı Merkezi;
0545 579 0707

Pimaşların Tıkanma Sebepleri

Pimaşların Tıkanma Sebepleri

 


Pimaş Nedir?

            Birçok kişi tarafından pimaş diye ifade edilen kavram, küvet, banyo ve musluk bataryalardan kanalizasyona doğru giden boru hattının adıdır. Zaman içinde suyun kirli olması sebebiyle tıkanan pimaşlar, profesyonel ekipler tarafından kullanılan Pimas acma, yöntemleri ile kolaylıkla açılabilmektedir. Günümüzde kırmadan, kolaylıkla pimaş açma yöntemleri de bulunmaktadır. Kamera yardımıyla yapılan bu sistemde tıkanıklık çok rahat tespit edilebilmektedir.

 

 Pimaşların Tıkanma Sebepleri

            İnsanlara rahatsızlık veren, çevreyi kirleten ve birçok soruna yol açan pimaş tıkanıklığının ise belli başlı sebepleri vardır. Bu sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 

            Zamanla kirli su ile tıkanan borular ve boru hattına atılan peçete, mendil gibi cisimler tıkanıklığın baş sebepleridir. Pimaşları tıkayan diğer bir sebep ise gider borusunun alt kısmının dar, yetersiz olmasıdır. Özellikle Lavabo altlarındaki boru kıvrımlarının düzgün olmaması, lavabo borularını tıkamaktadır. Bu sebeple tıkanıklığı gidermek için detaylı bir lavabo acma, çalışması yapılması gerekmektedir. Bina ana gider pimaşlarının tıkanması da tüm apartman binalarını etkileyebilmektedir. Bu sebeple ana gider çıkışlarının da düzgün ve geniş olması gerekmektedir. Pimaşlara atılan kum, çimento, çakıl gibi materyaller boru hattına birikerek zamanla tıkanıklığa sebep olmaktadır.

 

            Binalar için kullanılan gider borularının da kalitesiz olması ve dayanıklı olmaması gibi sebeplerle boru hattı tıkanabilmektedir. Ayrıca boru hattına yüklenen basıncın yüksek olması ve boruların bu basınca dayanamaması ile borularda kırılmalar görülebilmektedir. Bu da gider tıkanıklığına sebep olabilmektedir.